Minulý týden vydal pařížský soud klíčový rozsudek, ve kterém nařizuje pěti předním poskytovatelům služeb virtuální privátní sítě (VPN), aby znemožnili přístup k neautorizovaným streamům sportovních utkání. Je to první rozhodnutí svého druhu nejen ve Francii, ale podle dostupných informací také na celém světě.
Pařížský soud uložil firmám NordVPN, CyberGhost, Surfshark, ExpressVPN a Proton zablokovat na francouzském území přístup ke konkrétním doménám, kterých je celkem 203. Rozsudek je výsledkem žaloby mediální skupiny Canal+, jejíž právníci v posledních letech dosáhli podobných opatření i proti dalším firmám poskytujícím různá technická řešení.
Canal+ se dožadovala ochrany proti nelegálnímu zpřístupňování přenosů Ligy mistrů, anglické Premier League a francouzského ragbyového šampionátu. Francouzská fotbalová liga souběžně chtěla zasáhnout proti neautorizovaným streamům Ligue 1 a Ligue 2, tedy dvou nejvyšších francouzských fotbalových soutěží. Obě rozhodnutí přišla ve stejný den.
Profesní sdružení VPN Trust Initiative označilo zatažení VPN služeb do tohoto boje za nešťastné. „Francouzské rozhodnutí nejen chybně přenáší zodpovědnost, ale zásadně ohrožuje soukromí a bezpečnost milionů uživatelů ve Francii i mimo ni. Tento způsob blokování už v minulosti selhal. Spoléhá na hrubé technické nástroje namísto přesných opatření zaměřených na skutečné zdroje pirátství. Proto nepovede k menšímu porušování autorských práv a způsobí pouze rozsáhlé vedlejší škody,“ uvedlo ve svém prohlášení.
Spokojenost naopak neskrývá francouzská fotbalová liga, pro níž jsou výnosy z licencí na televizní přenosy významným zdrojem příjmů. „Rozsudek potvrzuje, že francouzský systém boje proti sportovnímu pirátství umožňuje zapojit všechny zprostředkovatele, jejichž služby mohou být zneužity k přístupu na pirátské stránky,“ sdělili zástupci nejvyšší fotbalové soutěže.
Od operátorů k VPN
Majitelé práv na sportovní přenosy bojují proti načerno sdíleným streamům dlouhodobě. Daří se jim přitom rozšiřovat okruh firem, kterým soud může nařídit jakákoliv vhodná opatření.
V roce 2022 dosáhla skupina Canal+ toho, že poskytovatelé internetového připojení nesmí zákazníkům ve Francii a jejích zámořských územích umožnit přístup na weby s pirátským obsahem.
Od té doby se zaměřuje na další subjekty, které jsou mezi uživatelem a cílovým streamem. Soudy postupně přijaly argumentaci, že nezbytná opatření musí uplatnit i služby maskující identitu uživatele nebo umožňující obcházet technická opatření. V roce 2024 Canal+ vyhrála soud s poskytovateli alternativních DNS, letos zvítězila nad poskytovateli proxy serverů a provozovateli CDN. Už dříve se jí podařilo soudně zamezit zobrazování odkazů na nelegální streamy ve výsledcích vyhledávání na Googlu a Bingu.
A kdo se na tyto streamy vlastně dívá? Francouzský telekomunikační úřad Arcom nedávno zveřejnil studii, podle níž se na pirátské sportovní streamy připojuje přibližně každý pátý Francouz. Obvykle jsou to pracující muži z velkých měst, průměrně jim je 37 let. Mezi nelegálními streamy vedou fotbalové přenosy, především Africký pohár národů, italská Serie A, německá Bundesliga a francouzská první fotbalová liga.
Stejná studie zjistila, že většina uživatelů pirátských streamů si platí také přístup na nějakou oficiální službu. Nemohou si ale dovolit předplatné všech služeb, mezi které jsou rozdělená vysílací práva na různé přenosy. Chodí proto na pirátské weby nebo používají různé doplňky, aplikace a modifikace televizních boxů, aby si přenosy mohli pustit na velké obrazovce.
Pomůže blokování?
„Zaměřovat se na renomované VPN služby je chybný a nepřiměřený přístup. Tlak na tyto legitimní poskytovatele VPN může vést k jejich odchodu z francouzského trhu – čímž se otevře prostor pro neetické a škodlivé subjekty,“ varuje skupina VPN Trust Initiative.
Francouzské soudy zablokovaly v uplynulých letech tisíce domén, ať už kvůli žalobám držitelů práv nebo z podnětu úřadu Arcom. Okamžitě však vznikají další.
Provozovatelé VPN upozorňují na zkušenosti z Itálie. „Blokování na úrovni infrastruktury opakovaně selhalo ve snaze účinně omezit pirátství a způsobilo řadu nezamýšlených, ale předvídatelných následků. Například v Itálii systém Piracy Shield způsobil rozsáhlé výpadky služeb na platformách jako Google Drive a donutil některé poskytovatele VPN zcela opustit trh,“ podotýká VPN Trust Initiative. Naráží na případ společnosti AirVPN, která přestala poskytovat služby italským zákazníkům.
„Francie nyní opakuje stejné chyby nevhodným rozšířením povinností blokování na poskytovatele VPN, překračuje hranice právních předpisů a nerespektuje standardy EU týkající se přiměřenosti a účinnosti. Tento selektivní přístup nutně selže, protože míří na příznaky místo řešení samotné podstaty pirátství,“ pokračuje vyjádření VPN Trust Initiative.
Přechodné opatření
Ve francouzském systému se na soud mohou obracet buď přímo držitelé práv, například televizní společnosti, nebo jejich poskytovatelé, třeba sportovní svazy. Mnohdy podávají žaloby společně. Není ale možné nechat zablokovat každý web, na kterém se objeví nějaký stream. Opatření musí mířit na znepřístupnění služby, kde je neautorizované poskytování sportovních přenosů hlavním účelem nebo jednou z podstatných součástí.
Soud pak rozhoduje ve zkráceném řízení, přičemž podle zákona může uložit „veškerá přiměřená opatření“ jakékoli právnické nebo fyzické osobě, která by mohla zabránit nebo ukončit porušování práv k duševnímu vlastnictví v daném případě. Tedy i technickým zprostředkovatelům, za které se po rozhodnutí z minulého týdne budou poprvé považovat také poskytovatelé VPN.
Opatření je však vždy přechodné. Soud může nařídit blokování služeb na každý den uvedený v oficiálním rozpisu utkání až do finálového zápasu. Po skončení sezony, mistrovství nebo jiné soutěže opatření vyprší a v dalším ročníku je o něj nutné požádat znovu. Například 25 webů vysílajících zápasy Ligue 1 a 2 musí být nepřístupných nejméně do neděle 25. května 2025, totéž platí o přenosech Premier League. „Už nyní se připravujeme na ochranu práv pro nadcházející sezónu,“ ohlásila francouzská fotbalová liga.
Polevit nehodlá ani Canal+, která kromě domovské Francie působí mimo jiné v České republice a na Slovensku. „Pro Canal+ je prioritou chránit svůj obsah. Společnost uplatňuje v boji proti pirátskému obsahu všechna dostupná právní opatření ve všech svých teritoriích,“ zdůraznila v tiskové zprávě. Připomněla, že jen ve Francii loni dosáhla zablokování více než 1300 doménových jmen.
„VPN Trust Initiative zastává názor, že vymáhání technických opatření na internetu by mělo být přesné, uměřené a odpovědné. Ochrana držitelů práv zůstává důležitým cílem, ale řešení se musí zaměřit na problém u jeho zdroje, a především by nemělo obětovat základní principy jako otevřený, bezpečný a soukromý přístup k internetu,“ reagovalo sdružení poskytovatelů VPN služeb.
„Respektujeme francouzský právní proces, nicméně považujeme toto rozhodnutí za nebezpečný precedens pro globální internetovou svobodu,“ poznamenala společnost Surfshark. „Požadavek, aby zprostředkovatelé zaváděli obsahová omezení, vyvolává zásadní otázky týkající se svobody projevu, přiměřenosti a ochrany práv uživatelů,“ dodala. Podobně se vyjádřila společnost NordVPN, která zkoumá možnosti dalšího postupu.