Jídlo za 90 milionů korun prý už zachránila aplikace Nesnězeno, V Česku vzniklá platforma funguje od roku 2018 a lidé si přes její aplikaci můžou koupit jídlo z restaurací, pekáren či třeba hotelů, které by se jinak vyhodilo. Aktuálně hlásí 1,2 milionu prodaných balíčků jídla a tedy 1 204 tun potravin. Počet prodaných balíčků přitom roste, za loňský rok vyskočil meziročně čtyřnásobně.
Na konci loňska se Nesnězeno dostalo do všech 14 regionů Česka a dominuje přitom především v hlavních regionálních městech, silnou přítomnost má v Praze a Brně, kde vznikla. Celkem má v republice přes 1 800 partnerských podniků a více než 1,1 milionu stažení aplikace.
V prvním čtvrtletí letošního roku firma v Česku prodala dalších 200 tisíc balíčků jídla. Za rok 2023 vykázala celá skupina tržby 7,5 milionu eur, čísla za Česko nezveřejňuje. Platforma působí spolu s maďarským Munchem, se kterým se v roce 2022 sloučila, kromě Česka také na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku.
Nesnězeno spolupracuje se supermarkety, kavárnami, restauracemi i hotely, patří mezi ně mimo jiné Penny, Starbucks, Tchibo, Pont, Minit nebo Trdlokafe. Program pro své obchodní partnery chce rozšiřovat a nově jim nabízet data a analytiku v reálném čase. Cílí mimo jiné na více řetězců s potravinami
„Často mají nějaké vlastní řešení, třeba bedýnky přímo v prodejně. Ale naše výhoda je, že dokážeme do obchodu přivést nové zákazníky,“ věří spoluzakladatel a CEO firmy Jakub Henni. „Změřili jsme, že více než 40 procent našich uživatelů, kteří si vyzvedávají balíček přes Nesnězeno, přikoupí i další produkty,“ dodává. Za zprostředkování balíčků si Nesnězeno účtuje 30% provizi.
Češi chtějí rána jako v hotelu
Jedním z nejviditelnějších trendů v aplikaci je zájem o nabídky z hotelů. Mezi partnery Nesnězeno jsou Hilton, nově také Holiday Inn, AVE Hotels nebo Occidental. V Česku má platforma aktuálně 15 hotelových poboček, především v Praze.
„Hotely mají obrovský potenciál pro záchranu jídla,“ říká Henni a zmiňuje především přebytky z hotelových snídaní. Podle Kamila Zlomka, generálního ředitele hotelu Holiday Inn Prague, se každoročně celosvětově znehodnotí víc než miliarda tun potravin, přičemž hotely a gastronomické provozy tvoří významnou část tohoto objemu.
Zákaznická data ukazují, že balíčky z hotelů patří mezi nejrychleji prodané, ač se typicky zobrazují o půlnoci. .„Hilton balíčky se vyprodají v rámci několika minut. Víme, že někteří lidé si nastavovali i budíky, aby o ně nepřišli,“ říká Henni. Jen pražský Hilton přes platformu prodal už 3 800 balíčků. Obecně mezi oblíbené patří také ty ze Starbucks, konkrétních prodejen Penny nebo nabídky sushi.
Aplikaci využívají převážně mladší zákazníci, nejčastěji ti mezi 25 a 35 lety a ze tří čtvrtin ženy. „Podle statistik nejmladší generace nejvíce plýtvá jídlem, ale zároveň jsou to ti, kteří mají největší zájem o témata ochrany životního prostředí,' doplňuje Henni.